2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ / 2ND ISTANBUL DESIGN BIENNIAL
MODERN MUTFAĞI
HACKLEMEK

GASTRONOMİKA

Ağacan Bahadır, Bihter Çelik, Caner Yaman, Cem Aydoğdu, Engin Önder, Ezgi Tüzün, Funda Karaçil, Fulya Yıldırım, Levon Bağış, Semi Hakim, Sercan Karabulut, Tuğçe Salihoğlu, Tümer Keser; Yaratıcı Fikirler Enstitüsü (proje koordinatörü), -trak (ürün tasarım ve yerleştirme), Maksut Aşkar, Nilhan Aras (proje danışmanları) ile

Doğum yeri: Çeşitli

Merkez: İstanbul, Türkiye

Manifesto malzemeleri: Kurutulmuş bitkiler, sebzeler, bitki örnekleri çantası, fasikül

Gastronomika, Anadolu’nun geleneksel mutfağına dair yeni gelecekler ve bağlamlar tasavvur etmeyi amaçlayan mimar, endüstriyel tasarımcı ve şeflerin kurduğu bir kolektiftir. 2013 yılında SALT Beyoğlu’nda bir açık mutfak kuran grup o zamandan beri mutfak deneyleri, atölyeler ve konferanslar tasarlıyor ve uyguluyor. Kolektif, Anadolu genelinde ve yurtdışında araştırma gezileri ve (hem profesyonel hem de amatör şeflerden toplanan) bir tarifler arşivini içeren bir süreç ile bu bölgedeki mutfak tekniklerini, yöntemleri ve damak tadını bağlamıyla birlikte yeniden ele almayı hedefliyor.

Ekip bienal için ev mutfağını bir dizi “ev aleti” prototipiyle yeniden ele aldı. Anadolu’dan toplanan öğütme, tuzlama ve turşu yapma gibi yöntemleri, tarlalardan toplanan yenilebilir otlar gibi ürünleri ve yeraltında soğutma ve fermantasyon için kullanılan aletler gibi aletleri öne çıkararak, çağdaş ev mutfağını yeniden tasavvur ediyorlar.

Gastronomika gıda üretimi ve tüketiminin nasıl daha sosyal, köklü ve gastronomik olabileceğini soruyor.

Share on


— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
HACKING THE
MODERN KITCHEN

GASTRONOMIKA

Cem Aydoğdu, Levon Bağış, Ağacan Bahadır, Bihter Çelik, Engin Önder, Tuğçe Salihoğlu, Ezgi Tüzün, Semi Hakim, Sercan Karabulut, Funda Karaçil, Tümer Keser, Caner Yaman, Fulya Yıldırım with Yaratıcı Fikirler Enstitüsü (Project coordinator), -trak (Product design & installation), Maksut Aşkar, Nilhan Aras (Project advisors)

Born: Various

Based: Istanbul, Turkey

Manifesto materials: dried herbs, vegetables, sample herb sack, fascicule

Gastronomika is a collective of architects, industrial designers, and chefs that aims to imagine new futures and contexts for traditional cooking from Anatolia. Having established a communal kitchen at SALT Beyoglu in 2013, since then the group has been designing and implementing culinary experiments, workshops, and lectures. With a process that involves research trips across Anatolia as well as abroad and an archive of recipes (sourced from both amateur and professional chefs), the collective aims to recontextualize the culinary techniques, methods, and palate of this region.

For the biennial, the team has rethought the domestic kitchen with a series of prototypes for “home appliances.” Emphasizing methods (such as grinding, salting, and pickling), products (such as edible plants foraged from fields), and tools (such as those used for underground cooling and fermentation) drawn from rural Anatolia, the team reimagines the contemporary home kitchen.

They ask: How might food production and consumption be more social, grounded, and gastronomical?

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Share on


— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Bienal Eş Sponsorları

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —