2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ / 2ND ISTANBUL DESIGN BIENNIAL
N°41
SPORBİLGİSAYARI

BLESS

Desiree Heiss ve Ines Kaag

Mühendis, Rene Wassenburg; yazılım Clemence Pagnard

Bienal süresince Sporbilgisayarı'nda yaratılan tweetler icin BLESS@BLESS_service

Doğum yeri: Freiburg ve Fürth, Almanya

Merkez: Berlin, Almanya ve Paris, Fransa

Manifesto malzemeleri: bilgisayar ekranı, kum torbaları, yazma etkinliği

BLESS N°41 Sporbilgisayarı, ofiste çalışmak ile spor yapmak arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Dağınık kum torbalarından oluşan klavyeye sahip bir bilgisayar olan Sporbilgisayarı, yazı yazmayı tüm vücudu ilgilendiren bir deneyim haline getiriyor.

Aslen bir moda evi olmasına rağmen, “moda” kelimesiyle ima edilen her şeye, yani geçiciliğe, hıza, çılgınlığa, mevsimselliğe ve seçkinliğe karşı duran Bless, kuruluş yılı olan 1996’dan bu yana pratiğini sürekli değiştiriyor ve “moda” tasarımı yerine, bakış açılarıyla mücadele eden ve çevremizdeki dünyayı keşfe çağıran “durum” tasarımına odaklanıyor.

Sporbilgisayarı yaşama/çalışma dengesine dair yeni bir manifesto oluşturuyor. İnsanı hareketsiz kılarak ağrı ve acılara sürükleyen ve şifa bulmak için egzersize vakit ayırmak durumunda bırakan ekran başı çalışma rutinine karşı duran, canlı ve güçlü bir bildiri bu. Bienalin desteğiyle, ilk kez gün boyu denenebilir hale kavuşan bu olanak, gelecekte “beyinişi”nin (kavramsal beyin etkinliği) “vücutişi”ne eşlik edip edemeyeceğini soruyor.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Share on


— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
N°41
WORKOUTCOMPUTER

BLESS

Desiree Heiss and Ines Kaag

Engineered by Rene Wassenburg; software by Clemence Pagnard

Tweets created on the Workoutcomputer during the biennial: BLESS@BLESS_service


Born: Freiburg and Fürth, Germany

Based: Berlin, Germany, and Paris, France

Manifesto materials: computer screen, punching bags, typing

BLESS N°41 Workoutcomputer blurs the boundaries between working in the office and working out. A computer with a distributed keyboard made of punching bags, the Workoutcomputer ensures that typing becomes a full­body experience.

Although originally a fashion house, Bless resists all that seems implied in the word “fashion”: the fleeting, the fast, the frenzied, the seasonal, the exclusive. Since its inception in 1996, Bless has steadily shifted their practice from designing “fashion” to designing “situations” that challenge perceptions and invite exploration of the world around us.

The Workoutcomputer constitutes a new live/work balance manifesto! A living and punching statement against a work routine seated in front of a screen that, through its immobility, causes aches and pains that require an investment of time in exercise to remedy it. The biennial presents the first all­day testing of this manifesto, and asks: in the future will “brainworks” (conceptual brain activity) be accompanied by “bodyworks?”

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Share on


— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Bienal Eş Sponsorları

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —