2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ / 2ND ISTANBUL DESIGN BIENNIAL
HAKKINDA
ABOUT
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
KÜRATÖRLER

Zoë Ryan, Küratör

Britanyalı küratör ve yazar Zoë Ryan, Chicago Sanat Enstitüsü'nde (Art Institute of Chicago) Mimarlık ve Tasarım Bölüm Başkanı ve John H. Bryan Küratörü olarak görev yapıyor. 2006 yılında müze ekibine katıldıktan sonra müzenin ilk çağdaş tasarım koleksiyonunu oluşturan Ryan, aynı zamanda buradaki tarihi ve güncel mimarlık koleksiyonunu da genişletti.

Çalışmalarında disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyen Ryan'ın son dönemde gerçekleştirdiği sergiler arasında, Chicago merkezli mimar topluluğu Stüdyo Gang'in işlerine genel bir bakış sunan ilk sergi olan "Yapı: Stüdyo Gang Architects'in İçinde" (Building: Inside Studio Gang Architects) (2012), moda tasarımı anlatılarının oluşumunu inceleyen "Nesneyi Şekle Sokmak: Bless, Boudicca ve Sandra Backlund" (Fashioning the Object: Bless, Boudicca, and Sandra Backlund) (2012), Chicagolu ikonik mimar Bertrand Goldberg'in kapsamlı bir retrospektifi olan "Bertrand Goldberg: Keşif Mimarlığı"(Bertrand Goldberg: Architecture of Invention) (2011), mimarlık ve tasarım alanındaki disiplinlerarası uygulamalar hakkında uluslararası kapsamda keşfe çıkan "Hiperbağlaçlar: Mimarlık ve Tasarım," (Hyperlinks: Architecture and Design) (2010), önemli bir endüstriyel tasarımcı olan Konstantin Grcic'in ilk kişisel sergisi "Konstantin Grcic: Belirleyici Tasarım" (Konstantin Grcic: Decisive Design) (2009) ve Londra merkezli Graphic Thought Facility stüdyosunun ilk sergisi "Graphic Thought Facility: Becerikli Tasarım" (Graphic Thought Facility: Resourceful Design) (2008) bulunuyor.

Müzedeki görevine başlamadan önce Ryan, kamusal alan tasarımını geliştirmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir kamusal sanat ve mimarlık kuruluşu olan New York Van Alen Enstitüsü'nde Kıdemli Küratör olarak görev alıyordu. Buradaki görevi boyunca Ryan, üç ayda bir çıkan Van Alen Raporu'nu yayıma hazırlamanın yanı sıra aralarında "İyi Yaşam: Rekreasyon İçin Yeni Kamusal Alanlar"ın (The Good Life: New Public Spaces for Recreation) da bulunduğu birçok sergi düzenledi.

Zoë Ryan ayrıca New York Modern Sanat Müzesi'nde ve Londra'daki Victoria & Albert Müzesi'nde yardımcı küratör olarak görev aldı.

Sıklıkla jüri üyesi ve eleştirmen olarak davet edilen Ryan, dünyanın farklı yerlerinde çalışmaları hakkında konuşmalar yapıyor.2012 yılında, Lizbon Experimenta Tasarım Bienali'nin danışma kurulunda ve Venedik Mimarlık Bienali ABD Pavyonu'nda sergilenen Kendiliğinden Müdahaleler'in (Spontaneous Interventions) küratöryel danışma kurulunda görev aldı. 2013 yılında New York'taki Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi'nin Ulusal Tasarım Ödülleri'nde Jüri Başkanı olarak görev yaptı ve aynı yıl Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Okulu (Graduate School of Design - GSD) Wheelwright Bursu jürisinde yer aldı.

2012 sonbaharında Fast Company dergisi, Zoë Ryan'ı tasarımın geleceğini şekillendiren 50 kişi arasında gösterdi.

Zoë Ryan'ın yazar ve editör olarak katkıda bulunduğu yayınlar arasında aşağıdakiler yer alıyor:

Yapı: Stüdyo Gang Architects'in İçinde(Building: Inside Studio Gang Architects), Jeanne Gang ile birlikte (AIC/Yale Üniversitesi Yayınları, 2012); Nesneyi Şekle Sokmak: Bless, Boudicca ve Sandra Backlund (Fashioning the Object: Bless, Boudicca, and Sandra Backlund) (AIC/Yale Üniversitesi Yayınları, 2012); Bertrand Goldberg: Keşif Mimarlığı (Bertrand Goldberg: Architecture of Invention)(AIC/Yale Üniversitesi Yayınları, 2011); Su ile İnşa Etmek: Tasarım, Kavramlar, Vizyonlar (Building with Water: Designs, Concepts, Visions)(Birkhauser Yayınları, 2010); Konstantin Grcic (AIC/Yale Üniversitesi Yayınları); Graphic Thought Facility (AIC/Yale Üniversitesi Yayınları, 2008); Coney Island: Eğlence Pavyonları, (Coney Island: Pavilions of Fun), Jonathan Cohen-Litant ile birlikte; (VAI/PAP, 2007); veİyi Yaşam: Rekreasyon İçin Yeni Kamusal Alanlar (The Good Life: New Public Spaces for Recreation) (Van Alen Enstitüsü ve Princeton Mimari Yayınları, 2006).

Uluslararası dergilerde ve süreli yayınlarda birçok yazısı yayımlanan Ryan aynı zamanda Greg Lynn, Barber Osgerby, Ron Gilad, Ineke Hans, Arik Levy, Matali Crasset ve Lucy Orta gibi sanatçı, tasarımcı ve mimarların monografilerine ve sergi kataloglarına makaleleri ile katkıda bulundu.

Müzedeki çalışmalarına ek olarak Ryan, Chicago Sanat Enstitüsü Okulu (School of the Art Institute of Chicago) Sanat Tarihi Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapıyor ve Chicago Illinois Üniversitesi Sanat ve Tasarım Okulu'nda tasarım alanındaki önemli meselelere odaklanan yüksek lisans seminer dersleri veriyor.

Meredith Carruthers, Yardımcı Küratör

Meredith Carruthers, Kanada’da, Montreal’de yaşayan bağımsız bir küratör ve sanatçıdır. Andrea Sala ile birlikte Guido Molinari Vakfı ve Joliette Sanat Müzesi’nde gerçekleştirdiği  “mSm: Molinari, Sala, Munari” (2011-12) sergisi ve Leonard ve Bina Ellen Galerisi’ndeki “Geçit Töreni” (“Parade”) (2011) adlı koreografik sanat gösterisi son dönemdeki projeleri arasında yer almaktadır. Carruthers, Kanada Mimarlık Merkezi’nin (Canadian Center for Architecture) küratöryel ekip üyesi olarak görev aldığı dönemde “Eylemler: Şehirle Yapılabilecekleriniz” (“Actions: What You Can Do With the City”) (2008-09) ve “Kusurlu Sağlık: Mimarinin Tıbbileşmesi” (“Imperfect Health: The Medicalization of Architecture”) (2011-12) gibi sergilerde görev aldı. Mimarlık kuramı, vitrin sergileme ve kavramsal sergi düzenlemesi gibi çeşitli konular üzerine yazdığı yazılar İtalya’da Abitare (2013), Britanya’da cura.art (2013) ve Kanada’da Canadian Architect (gelecek sayıda) gibi dergilerde yayımlandı. Susannah Wesley ile birlikte 2004 yılında kurduğu Leisure adlı sanatçı kolektifi ile Kanada ve yurtdışında birçok mekânda sergiler ve özel projeler gerçekleştirdi. Banff, Dawson City ve Viyana’da misafir sanatçı programlarına katıldı. Carruthers 2014 yılında çalışmalarını Montreal/Quebec’te bulunan Artexte belgeleme merkezinde misafir araştırmacı olarak sürdürecek.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
CURATORS

Zoë Ryan, Curator

Zoë Ryan is a British curator and writer. She is the John H. Bryan Chair and Curator of Architecture and Design at the Art Institute of Chicago. Since joining the museum in 2006 she has been building the museum's first collection of contemporary design in addition to expanding its holdings in historical and contemporary architecture.

Taking an interdisciplinary approach to her work, Zoë's recent exhibitions include "Building: Inside Studio Gang Architects" (2012), the first survey exhibition of this Chicago-based architecture practice; "Fashioning the Object: Bless, Boudicca, and Sandra Backlund" (2012), which investigates the construction of narratives in fashion design; "Bertrand Goldberg: Architecture of Invention" (2011), a major retrospective of this iconic Chicago architect; "Hyperlinks: Architecture and Design," (2010), an international survey  exploring inter-disciplinary practices in architecture and design; "Konstantin Grcic: Decisive Design" (2009), the first solo exhibition of the work of this important industrial designer' and "Graphic Thought Facility: Resourceful Design" (2008), the first solo show of the work of the eponymous London-based studio.

Prior to working at the museum, Zoë was Senior Curator at the Van Alen Institute in New York, a non-profit public art and architecture organization committed to improving the design of the public realm. In addition to editing the Van Alen Report, the Institute's quarterly journal, she organized a variety of exhibitions including "The Good Life: New Public Spaces for Recreation".

Zoë has also held curatorial assistant positions at the Museum of Modern Art, New York, and at the Victoria & Albert Museum, London.

Zoë is often called upon as a juror and critic and has lectured on her work internationally. She has served on the advisory committee of the Experimenta Design Biennial in Lisbon and was part of the curatorial advisory committee for Spontaneous Interventions in the U.S. Pavilion at the Venice Architecture Biennale in 2012. She served as Chair of the Jury for the National Design Awards, Cooper Hewitt National Design Museum, New York in 2013, and that same year was part of the jury for the Wheelwright Fellowship, Graduate School of Design, Harvard University.

In fall 2012, Fast Company magazine named Zoë one of the 50 people shaping the future of design.

Zoë has authored and edited numerous publications, including: Building: Inside Studio Gang Architects, co-edited with Jeanne Gang (AIC/Yale University Press, 2012); Fashioning the Object: Bless, Boudicca, and Sandra Backlund (AIC/Yale University Press, 2012); Bertrand Goldberg: Architecture of Invention  (AIC/Yale University Press, 2011); Building with Water: Designs, Concepts, Visions (Birkhauser Press, 2010); Konstantin Grcic (AIC/Yale University Press); Graphic Thought Facility (AIC/Yale University Press, 2008); Coney Island: Pavilions of Fun, co-edited with Jonathan Cohen-Litant (VAI/PAP, 2007); and The Good Life: New Public Spaces for Recreation (Van Alen Institute and Princeton Architectural Press, 2006).

Her writing has also been published in magazines and journals internationally and she has contributed essays to exhibition catalogues and monographs on artists, designers, and architects such as Greg Lynn, BarberOsgerby, Ron Gilad, Ineke Hans, Arik Levy, Matali Crasset, and Lucy Orta.

In addition to her work at the museum, Zoë is an Adjunct Assistant Professor in the Art History Department at the School of the Art Institute and at the School of Art and Design at the University of Illinois at Chicago where she teaches a Masters-level seminar focused on critical issues in design.

Meredith Carruthers, Associate Curator

Meredith Carruthers is a curator and artist living in Montreal. Often taking the role of the role of instigator, facilitator or co-conspirator, she is invested in alternate narratives and the materialisation of research. Her recent projects include mSm: Molinari, Sala, Munari, with Andrea Sala at the Guido Molinari Foundation (2011) and Museum of Joliette (2012) and Parade, a choreographed art display at the Leonard and Bina Ellen Gallery (2011). With the artist-curator initiative Leisure (Meredith Carruthers and Susannah Wesley, 2004 -) she has produced exhibitions and special projects in collaboration with venues in Canada and abroad, and participated in residencies in Banff, Dawson City and Vienna. As part of the curatorial team at the Canadian Centre for Architecture (2008-2012), she worked on Actions: what you can do with the city (2008-09), Journeys: How travelling fruit, ideas and buildings rearrange our environment (2010-2011) and Imperfect Health: The Medicalization of Architecture (2011-2012). She has written on theoretical architecture, window display and conceptual exhibition making for: Canadian Architect, CAN (forthcoming), cura.art magazine, UK (forthcoming), Abitare, IT (2013).

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Bienal Eş Sponsorları

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —