2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ / 2ND ISTANBUL DESIGN BIENNIAL
PROGRAMLAR
PROGRAMMES
— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
KONTRAAKT RADYO YAYINI / KONTRAAKT RADIO BROADCAST

KONTRAAKT YAYINLARINI İZLEMEK İÇİN KONTRAAKT.COM ADRESİNİ ZIYARET EDEBİLİRSİNİZ.

YOU CAN FOLLOW KONTRAAKT BROADCASTS AT KONTRAAKT.COM


KONTRAAKT’I AKTİF OLARAK TWITTER.COM/KONTRAAKT ADRESINDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ, ANSIZIN GERÇEKLEŞEN YAYINLARA KATILABİLİRSİNİZ.


YOU CAN FOLLOW KONTRAAKT ACTIVELY AT TWITTER.COM/KONTRAAKT AND PARTICIPATE IN IMPROMPTU BROADCASTS. 

THE KONTRAAKT PROGRAMME IS ONLY AVAILABLE IN TURKISH.


KONTRAAKT SABAH SEANSI


Her salı sabahı canlı yayın saat 10:00

https://plus.google.com/u/0/+KONTRAAKTonair 


KONTRAAKT, salı sabahları yaptığı canlı yayında bienalin haftalık raporunu ve gerçekleşen etkinlikleri, tasarım dünyasına ilişkin güncel konular konuşuyor. Kimi zaman da İstanbul’daki toplu taşıma araçları içerisinden , kimi zaman süpriz konuklar ile devam edecek bir programa sahip.


DAHA FAZLA KONUŞMAK İSTEMİYORUZ


Tasarımcılar, mimarlar hep konuşuyor, yaptıklarını o kadar çok sözle anlatıyorlar ki, kimi zaman kimsenin konuşmasını istemiyoruz. Kontraakt, daha fazla konuşmak istemeyen ve tasarım bienaline sızmak isteyen tasarımcıları davet ediyor, katılmak için #kontrashow hashtagi ile twitter'da işinizi paylaşmanız yeterli. Herkes bir gün 10 saniyeliğine de olsa bienale katılacak!.


KÖR DİYALOGLAR


Bienal öncesinde ve sırassında insanlarla yapılacak kısa röportajlarda şu soru sorulacak. Nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz? Gelecek eskiden düşündüğünüz gibi mi?


Bu kayıtlar KONTRAAKT odasındaki başlıktan dinlenebilecek.


TASARIM MARATONU


13 Kasım / 6 Saat - 20 Kasım / 12 Saat  - 27 Kasım / 24 Saat


6-12 ve 24 saatlik versiyonları olan bu maratona öğrenciler ve profesyonellerden oluşan gruplar katılacak ve "tahayyül edilemeyen bir gelecek" içinde tasarım problemlerine çözümler üretecekler. Bu üretim süreci bir arada olup, herkes birbirinin üretim sürecine dahil olacak. Süreç sonunda ekiplerin ürettikleri işler KONTRAAKT ın duvarında kendilerine yer bulacak.


HAFTASONU SEANSI


Her cumartesi canlı yayın saat 17:00 , https://plus.google.com/u/0/+KONTRAAKTonair 


Bu program KONTRAAKT'ın ikinci canlı yayını, tanınmış isimlerle bienal temasının konuşulacağı. Dünya gündemine dair konuların konuşulduğu ve aynı zamanda bienal mekanına canlı yayın yapılan bir program olacak.


MAHALLE USTA ŞOV


İstanbul'daki ustalar ile onların üretim süreçlerine dair yapılan röportajlardan oluşacak. Bu röportajlar KONTRAAKT’ın odasında gerçekleşip dışarıya canlı olarak aktarılacak.


GEÇMİŞ YENİ GELECEK


22 Kasım - 17:00


Osmanlı ve Erken Cumhuriyet döneminde edebi eser olarak yaratılmış gelecek hayalleri neler anlatıyordu. Osmanlı Bilimkurgu edebiyatı ve siyasi rüyalar 19. yy’den bakarak yüzyıl, iki yüzyıl sonrasını nasıl görüyordu, nasıl bir gelecek hayal ediyordu? 


KIRSALIN GELECEĞİ 1-2


15 Kasım - 6 Aralık -  17:00


"Köy yoksa gelecek de yok" Geleceğin Köyleri Hareketi Manifestosu Başlangıç Cümlesi


Yaşam alanlarımıza dair tartışmalar, ağırlıklı olarak kenti başlangıç noktası olarak alıyor. Kentsel tarımı bile yoğun şekilde konuşurken, kırsalın var oluş mücadelesine, tohum demokrasine, yemek özgürlüğüne dair tartışmalara çok zor sıra geliyor.  O anda da konu olan şeyler genellikle teorik yaklaşımlar ve hep yarına havale edilen eylem planları oluyor. Halbuki hayal edilen bu geleceği bugün yaşayan ve onu bugünde var eden kişi, kurum ve topluluklar mevcut. Bu başlık altında KONTRAAKT, kırsalın geleceğini bugünde yaratan yerel yönetimlerin ve bağımsız aktivist grupların temsilcileri ile eylemleri üzerinden tartışmaya açıyor. Farklı ülkelerdeki aktivist gruplar ile internet üzerinden konferans biçiminde yayın yapılırken, yerel yönetim temsilcileri ile Rum okulunda düzenlenecek bir panelin yayının yapılması planlanıyor. 


GELECEĞİN TASARIM EĞİTİMİ


29 Kasım - 17:00 Öğrenci Forumu


Tasarımcının üretimi hiç olmadığı kadar sorgulanıyor. Bu anlamda tasarım eğitimi tasarımcıya ne öğretiyor, ne tür görevler yüklüyor, tasarımcı ne üretmeli, kim için üretmeli, kim ile üretmeli, üretimin bağlamsal çerçevesi ne olmalı... KONTRAAKT Uluslararası tasarım ortamından bu sorulara cevap olacak, sadece bir kartpostal yüzeyini dolduracak kadar kısa manifestolar üretmesini istiyor.  Farklı cevapların kapsayacağı mümkün olan en geniş tartışma alanını yaratmak hedef. — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Bienal Eş Sponsorları

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —